facebook paylaş Googlede Ara

Memura 3 Yılda Bir Tayin Şartı Kimleri Kapsıyor?

memurlara getirilen 3 yılda bir tayin şartı kimleri kapsıyor, memurlara 3 yılda bir tayin şartı geliyor, hangi memurlar 3 yılda bir  yer değiştirmek zorunda, 3 yılda bir tayin şartı öğretrmenler içinde geçerli mi, öğretmenlerde 3 yılda bir yer değiştirmek zorunda mı

MEMURLARA 3 YILDA BİR TAİN ŞARTI GELİOR

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılan değişiklikle Memurlara 3 yılda bir tayin şartı geliyor. Bakan Faruk Çelik'in yaptığı açıklamaya göre Devlet memurlarının 3 yılda bir yer değiştirmsi gerektiği bu şekilde memur eksikliği bulunan bölgelerde de eksikliklerin giderilmesi pilanlandığını açıkladı.

Peki bu değişiklik hangi memurları kapsıyır?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılan değişikler ve bu değişikliklerin hangi alanlarda yapıldığı ile ilgili ayrıntılı bilgi aşşağıda verilmiştir.

Ayrıntılar...

Bugün Gazetesi'nin haberine göre; Şu an asker ve polis için uygulanan rotasyon (belirli sürede görev yeri değişikliği) bütün memurlara yaygınlaştırılıyor. Buna göre 2 milyon 100 bin memur her üç yılda bir şehir değiştirecek. Böylece Doğu ve Güneydoğu gibi personel konusunda yetersizliğin yaşandığı bölgelerin açığı karşılanmış olacak. Buralardaki açık daha önce sözleşmeli personelle karşılanmaya çalışılıyordu. Fakat sözleşmeli personelin kadroya geçmesiyle sorun yeniden nüksetti.
Üç yıllık rotasyon uygulamasıyla kamu personelinin ülke geneline dengeli dağılımı hedefleniyor. Ancak eş durumu ve unvanlı kadrolara ilişkin tayinlerde uygulamanın ne şekilde yapılacağı merak ediliyor.
BAKAN ÇELİK İŞARETİ VERMİŞTİ
Konuyla ilgili ilk açıklama 2011/Kasım ayında Sayın Faruk Çelik'ten gelmişti. Bakan Çelik, "Ülkemiz 781 bin kilometrekaredir. Kamuda çalışmayı benimseyenlerin, bir ayrım yapmaksızın Türkiye'nin dört bir tarafında da hizmet etmeleri gerekiyor. Böyle bir yaklaşım sergilenirse hem kamu çalışanlarının birikimlerinin vatandaşlarımıza aktarılması hem gidilen yerde yeni bir heyecanla işe başlanması hem de verimsizlik söz konusu ise bu değişiklik ile onun gözden geçirilmesi mümkün olur. Çakılı kadro gibi memurların aynı ilde 15-20 yıl hizmet etmeleri verimi düşürüyor. Heyecanı ortadan kaldırıyor. Belli bölgeler sürgün yeri gibi algılanıyor. Bunlar doğru yaklaşımlar değildir.
Kamu çalışanı kamu çalışanıdır" şeklindeki açıklamasıyla rotasyonun ilk işaretini vermişti. Rotasyon uygulamasıyla ilgili talimatın bizzat Sayın Başbakan tarafından verildiği söyleniyor.
ÜST YÖNETİCİLİK İÇİN BEŞ YIL YETECEK
Paketteki bir diğer dikkat çeken değişiklik üst düzey atamalarla ilgili. Şu an kamu kurumlarında daire başkanı ve üstü görevlere atanabilmek için en az 8, 10 ve 12 yıl görev yapmış olma şartı aranıyor. Yeni düzenlemeyle süre beş yıla çekiliyor. Beş yılını dolduran memur üst düzey yöneticiliklere atanabilecek.
ÖZEL SEKTÖRDEN DAİRE BAŞKANI ALINABİLECEK
Kamuda müsteşar, müsteşar yardımcısı, başkan ve genel müdür olabilmek için özel sektör çalışmaları da dikkate alınıyordu. Yeni düzenlemeyle özel sektör çalışanları, kamuya daire başkanı olarak da atanabilecek.
ÜST DÜZEY YÖNETİM 4-5 YILDA DEĞİŞECEK
Genel müdür ve üzeri kadrolara atananlar süre sınırlamasıyla atanacaklar. 4 veya 5 yıl olarak düşünülen süre dolduğunda, görev süresi bitmiş olacak. Böylece şu an sık sık yaşandığı gibi, görevden alınan kişinin mahkeme kararıyla tekrar göreve dönmesi mümkün olamayacak. Yani bürokraside üst yönetim kadrosu, hükümetle gelip hükümetle gidecek.

Kategori: , , , ,

0 yorum

Yandex.Metrica