facebook paylaş Googlede Ara

Atatürk'ün 10.Yıl Nutku Özeti-Kısaca Ataturk'un 10.Yıl Nutku

atatürkün 10.yıl nutku, onuncu yıl nutku oku, onuncu yıl nutku özet, kısaca onuncu yıl nutku özeti, onuncu yıl nutkunun özeti, onuncu yıl nutkunun önemi, onuncu yıl nutku niçin yazılmıştır, 10.yıl nutku oku, 10.yıl nutku özeti, 10.yıl nutku kim yazdı, 10.yıl nutku ne zaman yazıldı, 10.yıl nutku neden yazıldı, 10.yıl nutku kısaca anlamı, 10.yıl nutkunun özeni kısa özet, mustafa kemal atatürk 10.yıl nutku özet

Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyetinin 10.yıl dönümü için hazırlayıp okuduğu 10.yıl nutkunu sizler için derledik. İşte Atatürk'ün 10. Yıl Nutku...

10. Yıl Nutku, Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin 10. yılı kutlamalarında 29 Ekim 1933 tarihinde Ankara Hipodromu’nda verilen nutuktur.

10.YIL NUTKU
Türk Milleti!
Kurtuluş savaşına başladığımızın on beşinci yılındayız. Bugün Cumhuriyetimizin onuncu yılını doldurduğu, en büyük bayramdır. Kutlu olsun. Bu anda, büyük Türk milletinin bir ferdi olarak, bu kutlu güne kavuşmanın, en derin sevinci ve heyecanı içindeyim. Yurttaşlarım! Az zamanda çok büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan, Türkiye Cumhuriyetidir. Bundaki muvaffakiyeti (başarısı) Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak azimkârane yürümesine borçluyuz. Fakat yaptıklarımızı asla kâfi göremeyiz. Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz. Yurdumuzu dünyanın en mamur(bayındır) ve en medeni memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah, vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Millî kültürümüzü, muasır(çağdaş) medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız. Bunun için, bizce zaman ölçüsü, geçmiş asırların gevşetici zihniyetine göre değil, asrımızın sürat ve hareket mefhumuna(fikrine) göre düşünülmelidir. Geçen zamana nispetle, daha çok çalışacağız. Daha az zamanda, daha büyük işler başaracağız. Bunda da muvaffak (başarılı) olacağımıza şüphem yoktur. Çünkü, Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır, Türk milleti zekidir. Çünkü Türk milleti millî birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Ve çünkü, Türk milletinin yürümekte olduğu terakki(ilerleme) ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, müspet(pozitif) ilimdir. Şunu da ehemmiyetle tebarüz ettirmeliyim ki (belirtmeliyim ki ), yüksek bir insan cemiyeti olan Türk milletinin tarihi bir vasfı da, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, fıtri zekâsını, ilme bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini, millî birlik duygusunu mütemadiyen(sürekli) ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek(geliştirmek) millî ülkümüzdür. Türk milletine çok yaraşan bu ülkü, onu, bütün beşeriyete (insanlığa) hakiki huzurun temini yolunda, kendine düşen medeni vazifeyi yapmakta, muvaffak kılacaktır. Büyük Türk milleti, onbeş yıldan beri giriştiğimiz işlerde muvaffakiyet vadeden çok sözlerimi işittin. Bahtiyarım ki, bu sözlerimin hiçbirinde, milletimin hakkımdaki itimadını sarsacak bir isabetsizliğe uğramadım.
Bugün, aynı iman ve katiyetle söylüyorum ki, millî ülküye tam bir bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin, büyük millet olduğunu bütün medeni alem, az zamanda, bir kere daha tanıyacaktır.
Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti, bundan sonraki inkişafı(gelişme) ile âtinin(geleceğin) yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.
Türk Milleti; Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını, daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!
Ankara, 29 Ekim 1933

Kategori: , , , , , , , ,

6 yorum:

 1. sağolun çok yardımcı olodunuzz

  YanıtlaSil
 2. çok uzun yazmicam zaten çok ödev var

  YanıtlaSil
 3. Hepsini yazan var mı :D

  YanıtlaSil
 4. Hepsini yazdim mecburen proje odevi oldugu icin daha uzun olmasi gerekiyor

  YanıtlaSil

Yandex.Metrica