facebook paylaş Googlede Ara

Malkoçoğlu Balı Bey Kimdir? Malkoçoğlu Bali Bey Nasıl Öldü?

malkoçoğlu bali bey kimdir, malkoçoğlu bali bey nasıl öldü, malkoçoğlu bali bey neden öldü, malkoçoğlu bali bey ne zaman öldü, malkoçoğlu bali bey ölecek mi, malkoçoğlu bali bey muteşem yüzyıl, malkoçoğlu bali bey hayatı, guncelportal.blogspot.com, malkoçoğlu bali bey biyografisi, malkoçoğlu bali bey kiminle evlendi, malkoçoğlu bali bey eşi kim, malkoç oğlu destanı, nasıl öldü, malkoç oğlu muhteşem yüzyıl, malkoç oğlu  kaç yaşında evlendi, malkoçoğlu kaç yaşında öldü, malkoçoğlu çocukları

Muhteşem Yüzyıl dizisi ile tekrar gündeme gelen tarihte bir çok başarılara imza atmış Malkoçoğlu Balı Bey'in biyografisini sizler için derledik. İşte Malkoçoğlu Balı Bey'in hayatı... http://guncelportal.blogspot.com

Malkoçoğlu Balı Bey Kimdir?
Malkoçoğlu Balı Bey Nasıl Öldü?

Malkoçoğlu Balı Bey Osmanlı'da beylerbeyi. Lehistan'ın 1498 yılının başlarında Osmanlı himayesinde bulunan Boğdan Prensliği'ne müdahalesi üzerine Osmanlı-Lehistan Savaşı başlamıştı. Öncelikle Rumeli Beylerbeyi Yakup Paşa ve hatta Vezir Mesih Paşa bu savaşa tayin edildi. Lakin Lehistan Kralının Türk-Boğdan birliklerine karşı yürüttüğü savaşta büyük bir yenilgi alıp, ancak 1,000 atlı ile hayatını kurtarabilmesi ve 20,000 araba dolusu ganimetin Osmanlı'nın eline geçmesi üzerine, buna lüzum olmadığı anlaşıldı ve harbin yönetimi Silistre sancak beyi akıncı kumandanı Malkoçoğlu Balı Bey'e verildi. Balı Bey Lehistan üzerine iki sefer yaptı ve 40,000 akıncı ile Osmanlı tarihinin en büyük akıncı seferidir.

Ordunun sağ kanadını Balı Bey'in büyük oğlu Ali Bey, sol kanadı ise Mustafa Bey yönetiyordu. Türk atlıları önce Prut Nehri'ni, ardından Dniester nehirini geçti. Mustafa Bey önce Galiçya'ya girdi. Kuzeybatı istikametinde ilerledi Lviv şehrinin 100 km. kuzeybatısındaki Jaroslaw şehrini zaptetti. Burası Varşova'ya 260, Baltık Denizi'ne ise 500 km. mesafededir.

Balı Bey ise kuvvetleri ile Lviv şehrini aldı. Bütün Galiçya'yı çiğneyerek Varşova şehrine girdi. Böylece ilk defa Türk Akıncıları bu kadar kuzeye ulaşmış oluyorlardı. Bu birinci seferden sonra 10.000 seçkin esir ile Akkerman'a döndü.

Yaklaşık - 3 ay sonra Türk ordusu tekrar Lehistan'daydı. Bu sefer Podolya ve Galiçya üzerine gidildi. Yalnız şiddetli soğuk yüzünden sefer uzun sürmedi.

Bu büyük başarı ile Balı Bey sancak beyliğinden beylerbeyliğine yükseltildi.

Malkoçoğlu 1543 yılında budin valisyken vefat etmiştir.

Mezarı Bursa-Yenişehirde Balibey camii avlusundadır.

[Kaynak: wikipedia.org]

Kategori: , , , , , ,

0 yorum

Yandex.Metrica