facebook paylaş Googlede Ara

Einstein'e göre bir binanın neresinde yaşarsanız az da olsa diğerlerinden daha az yaşlanırsınız?

kim milyoner olmak ister, 11 haziran kim milyoner olmak ister soruları, einsteine göre binanın neresinde yaşarsanız az yaşlanırsınız,Einstein'e göre bir binanın neresinde yaşarsanız az da olsa diğerlerinden daha az yaşlanırsınız?


A) Üst kat
B) Orta kat
C) Zemin kat
D) Teras katCevap: C) Zemin kat Konu ile ilgili Video... Sitemiz ziyaretçilerinin paylaştığı Einstein İkiz Deneyi Videosu İzle:

Kategori: , , ,

10 yorum:

 1. soru yanlış değil mi?. Teras kattakinde dünyanın dönüş hızı daha fazladır. eğer ikizlerin birini zemin birini terasa koyarsak ikizler deneyine göre hızı çok olanın yaşı daha küçük olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. doğru noktayı yakalamışsın ama teras kattaki hızdan dolayı daha büyük olur diye düşünüyorum. sorunun cevabı doğru...

   Sil
  2. http://www.youtube.com/watch?v=uIWyg5oMs5M

   Sil
  3. Videodakine göre sorunun cevabı yanlış...

   Sil
 2. cevap bence de yanlış göreliliğe göre hızınız arttıkça zaman daha yavaş akar bu da hız ne kadar fazlaysa o kadar yavaş yaşlanırsınız demek, yani bence de cevap teras kat olmalıydı. sorunun başka bir mantığı varsa bilemem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teoride önemli olan yerçekimiymiş, hız değil. Çekirdeğe yaklaştıkça yerçekimi artıyor, yer çekimi artınca zaman daha yavaş akıyormuş. Yabancı kaynaklar böyle diyor. Ama bana da hızdan yola çıkmak mantıklı gelmişti. Dönen bir cismin en ucunda hız daha fazladır ve dolayısıyla zaman daha yavaştır diye düşünüp ben de teras demiştim.

   Sil
  2. ancak soruda enistein e göre diyor yani newtoncu klasik fiziği dikkate almamız gerekmiyor mu ? newtoncu fizik kütle çekimini savunur, enisteine göre dediğine göre olaya görelilik teorisinden bakmak zorundayız yani hıza bakmalıyız buna göre cevap teras olmalı diye düşünüyorum, yanılıyor olabilirm ama.

   Sil
 3. BEYLER CEVAP YANLIŞ MI?

  CEVAP TERAS KAT OLMASIN...

  BİLENLER AYDINLATAİBLİR Mİ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kaynağa göre cevap doğru: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1314656/Scientists-prove-time-really-does-pass-quicker-higher-altitude.html

   Yükseklere çıktıkca zaman daha hızlı akıyor

   Sil

Yandex.Metrica