facebook paylaş Googlede Ara

Hürrem Sultan'ın Ölümü - Hürrem Sultan Nasıl Öldü?

hürrem sultan, hürrem sultan muhteşem yüzyıl, hürrem sultan nasıl öldü, hürrem sultanın ölümü, muhteşem yüzyıl hürrem sultan ölüm sahnesi, gerçekte hürrem sultan nasıl öldü, hürrem sultanın gerçek ölüm nedeni, hürrem sultan ölecek mi, hürrem sultanın ölümü

HÜRREM SULTAN NASIL ÖLDÜ?

Muhteşem Yüzyıl dizisinde belkide en çok konuşulan isim Hürrem Sultan olmuştur. Geçtiğmiz günlerde yayınlanan bölümünden Hürrem Sultan'ın ölümü ile iligli video yayınlandı. Yani yakında Hürrem Sultan ölecek. Merak edenler için Hürrem Sultan geçrekte nasılödü onu araştırdık ve yazımızın devamında bulabilirsiniz...


Hürrem Sultan Nasıl Öldü?

Oğullarını tahta varis yapmayı başaran Hürrem Sultan, 15 Nisan 1558’de İstanbul’da hayatını kaybetti. Hürrem Sultan'ın zehirlenerek ya da kadın hastalığı sonucu öldüğü düşünülür.Büyük bir cenaze töreninin ardından Süleymaniye Camisi avlusuna gömüldü. Mezarı üzerine türbesi eşi I. Süleyman tarafından yaptırıldı.

Hürrem Sultan'ın ölümü sonrası çok üzülen eşi Kanuni Sultan Süleyman karısının vefatından sonra günümüzde İran'da bulunan bir şehrin ismini değiştirerek şehre Hürremabad ismini vermiştir. Şehrin ismi günümüzde de hala aynıdır.

Hürrem Sultan; Avrupa'da ve Türkiye'de resim, müzik ve bale sanatlarındaki birçok çalışmaya konu olmuştur. Avusturyalı besteci Joseph Haydn'ın 63. Senfonisi bu eserlere bir örnektir. Eser daha çok, ikinci bölümünün adı olan “Roksalan” ismiyle anılır.

Yusuf Niyazi'nin “Mazlum Şehzadeler”, Orhan Asena'nın “Hürrem Sultan” ve “Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe” adlı piyesleri, Hürrem Sultan’ı konu alan Türk tiyatro yapıtlarındandır. 2003 yapımı dizide Hürrem Sultan'ı Gülben Ergen canlandırırken, 2011 yapımı Muhteşem Yüzyıl dizisinde Hürrem Sultan'ı Meryem Uzerli ve Vahide Perçin canlandırılmaktadır. Türkiye’de yazılan ilk büyük bale eserlerinden Hürrem Sultan Balesi, Orhan Asena’nın “Hürrem Sultan” adlı piyesinden ilham alarak Nevit Kodallı tarafından bestelenmiştir.

Hürrem Sultan'ın doğduğu yer olduğuna inanılan Ukrayna'nın Rohatyn kentinde bir “Hürrem Sultan Anıtı” bulunur. 2007 yılında, Ukrayna'daki bir liman kenti olan Mariupol'daki Tatarlar Hürrem Sultan'ın onuruna bir cami açmıştır.

Kategori: , , ,

0 yorum

Yandex.Metrica