facebook paylaş Googlede Ara

Talabani Öldü mü? Celal Talabani Öldü Haberi Doğru mu?

talabani öldü, celal talabani kimdir, celal talabani öldü haberi, celal talabani ölmüş mü, celal talabani nasıl öldü, celal talabani öldü haberi doğru mu, celal talabani gerçekten öldü mü, celal talabani ne zaman öldü, celal talabani sağlık durumu, celal talabani neden öldü, celal talabani kaç yaşında,  celal talabani ölüm nedeni, 9 mayıs 2013 celal talabani öldü haberiIrak Cumhurbaşkanı Celal Talabani Öldü mü?

Bugün Talabani'nin öldüğü haberi gündeme oturdu...

Habertürk'ün haberine göre Avestakurd.com adlı Kürtçe site Celal Talabani'nin öldüğü haberini yayınladı...

Sitedeki haberde Irak cumhurbaşkanı Celal Talabi ölüm haberinin, Talabani Ailesi'ne yakın kaynakların, KYB içerisinde sorun yaşanmaması amacıyla ve varolan sorunların büyümemesi adına hassas davranıldığı gerekçesiyle duyurulmadığını savunuyor...

Gerçekten Talabani öldü mü bilinme ama yakında bu haberin doğruluğu yada yanlışlığı ortaya çıkacaktır...

Celal Talabani Kimdir?

Celal Talabani (12 Kasım 1933, Kelkan/Kuzey Irak, Bağdat, Irak), Kürt siyasetçi, Irak Cumhurbaşkanı.
Bağdat Üniversitesi hukuk bölümü mezunu olan Celal Talabani, Kuzey Irak'taki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB)'nin lideri. Parti, genel olarak desteğini şehirli nüfustan ve Kürt toplumundaki radikallerden alıyor. Rakip Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ise, kuzey ve batı bölgelerde etkili.

Talabani hem siyasetçi, hem de gerilla lideriydi. 1933 yılında doğan Celal Talabani, siyasi kariyerine KDP'ye bağlı Kürdistan Öğrenci Birliği'nin kurucu üyesi ve lideri olarak 1950'li yılların başında başladı. KDP'nin üst düzey üyelerinden biri haline geldi. 1961 yılında, Abdülkerim Kasım hükümetine karşı Kürt ayaklanmasına katıldı. Kasım'ı iktidardan uzaklaştıran darbenin ardından, 1963 yılında Cumhurbaşkanı Abdüsselam Arif'in hükümetiyle yürütülen görüşmelerde Kürt delegasyonunun liderliğini yaptı.

1975 yılında KDP lideri Mustafa Barzani'yle aralarında derin görüş ayrılıkları oluşmaya başladı ve KDP'den ayrılanların kurduğu ve gelecekte kayınpederi olacak olan İbrahim Ahmed'in önderliğindeki KDP Siyasi Bürosu'na katıldı. Grup, 1966 yılında merkezi hükümetle bir ittifak kurdu ve KDP karşıtı askeri kampanyada yer aldı. 1970 yılının Mart ayında KDP ve hükümet arasında bir barış anlaşması imzalandığında, grubun siyasi hayatına son verildi.
[Talabani Hakkında Bilgi Kaynak: wikipedia]
[Haberin Kaynağı: haberturk]

Kategori: , , , , , , , ,

0 yorum

Yandex.Metrica